Students Achievements

Achievements: CSC 2013

District Level:

Project Report:

Level Senior:

Kunika (10th) : First Prize

Richa Sharma (9th) : First Prize

 

Level Junior :

Khushi Kalia : Third prize

 

Science Model:

Rupali Kalia class +1 : Third Prize

 

Rupali Kalia, Kunika & Richa sharma represented at state level.

Achievements: CSC 2012

District Level:

Project Report:

Secondary:

Parul : Third Prize

Abhishek : Second Prize

Senior:

Ankita : Third prize

 

Mathematic Olympiad

Richa Sharma : First Prize

Science Olympiad:

Richa Sharma : Third Prize

Anukampa : Third Prize

Block Level

Science Quiz:

Junior:

Richa   First Prize

Anukampa : First Prize

 

Level Senior:

Puneet : Third Prize

Dixa : third prize

 

Secondary:

Abhishek : Third Prize

Sahil : Third Prize

 

Science Activity:

Level Junior:

Lalit : First Prize

Rashi : First Prize

 

Model:

Kalpana : First prize

 

15th NSO National Science olympiad 2012

2nd Level

Parul Sharma class +1  stood 7th in the state.

Ruchi Thakur class +2 stood 23 in the state.

 

IMO 2012

Sourav class +2 stood 11th in the state.

Sourav Class +2 stood 16th in the state.

 

ACHIEVEMENTS 0F 2009-2010

CSC-09  (Children science congress-09)

 

Achievements

 

Name of Student

Name of Activity

Position

Level

Shalini

Model

IIIrd

Block

Sonu

Model

IIIrd

Block

Parul(Leader)

Satyam, Ayush ,Dheeraj, Puneet

Project Report

(Middle level)

IInd

Distt.

Ankita(Leader)

Priyanka, Dixa, Shivani

Project Report

(Higher level)

IIIrd

Distt.

Vanita(Leader)

Shikha, Priyanka, Neha, Pooja, Alka

Project Report

(Sec level)

IIIrd

Distt.

 

 

12th NSO (National Science Olympiad) Achievements

Nishal & Anshika of 2nd class stood 226th and 228th in All India ranking and stood 4th and 5th in state ranking.

 

Cultural Achievements

 

Name of Students

Name of Activity

Name of Funtion

Vanita, Dixa, Shalini, Priyanka, Shashi, Sheetal, Ekta, Shalini, Kiran

Natti

Republic Day

 

Sports Achievements

 

Name of Students

Name of Activity

Name of Funtion

Pankaj, Anurag, Mohit, Kamal, Gaurav, Pankaj, Ankush, Vinay

Vollyball

 

Runner up in Distt. Level

 

Suraj, Anurag, Pankaj, Ankush, Vinay, Pankaj, Gaurav Rajeev

Kabaddi

Runner up in semi final

Sachin, Gaurav, , Ajay, Kamal

Badminton

Runner up in semi final

 

 

Achievements of Session 2008-09

 

CSC -08 Achievements

Name of Student

Name of Activity

Position

Level

Satyam

Science Quiz

Ist

Block

Aashish

Science Quiz

Ist

Block

Kamaldeep

Poster Painting

Ist

Block

Ankita

Speech

IInd

Block

Neha Banyal, Vanita ,Dixa, Shashi, Ekta

Skit

IIIrd

Distt

Ankita(Leader) Sonu, Shalini, Shivali, Shivani

Project Report

 

IInd

Distt

Ruhi Saxena(Leader) Ritika, Poonam, Shikha, Priyanka, Neha Banyal

Project Report

 

Ist

Distt

 

 

Ruhi Saxena Represented Project report at State Level

 

Gold Medal Winners of 11th National Science Olympiad

Name of Student

Class

Prize

Kamaldeep Jamwal

6th

Gold Medal

Sonu Sharma

9th

Gold Medal

Alka

+1(Biology)

Gold Medal

Satish Kumar Soni

+1(Non-Med)

Gold Medal

Jyoti

+2(Non-Med)

Gold Medal

Gaurav Sharma(Ist in state)

+2(Medical)

Gold Medal

 
 
 
This is the student's achievement for the session year 2013-2014.
 
Our Meritorious students of Class 11th has performed very well in the last annual session and out of all, following eight students are awarded by the State Govt and Laptops along with the Performance Certificates.
 

Akanksha Sharma          

D/o Sh. Sunil Kumar

95.10%

Rupali Kalia

D/o Sh. HR kalia

92.57%

Shilpa Jaswal

D/o Sh. Ravikant Jaswal

92.00%

Puneet Sharma

S/o Sh. Rakesh Sharma

90.50%

Priyanka Kanwar

D/o Sh. Rakesh Kanwar

89.00%

Shivani Sangal

D/o Sh. Vijay Sangal

87.15%

Nitish Sharma

S/o Sh. Agya Ram Sharma

85.57%

Paritosh Thakur

S/o Sh. Baldev Singh

84.85%

 

Prizes & Awards

A number of prizes and awards to the students achieving distinction in the house Board and Competitive examination and other co-curricular activities are organized from time to time. The prizes are awarded in annual functions of the school likely to be organized in the month of November every year.